Jsem ve městě necelý rok, ale už jsem zažila jednu zimu s "hlásiči" příchodu ZIMY...
Havran
Je teprve začátek podzimu, a už jsem zde dnes slyšela havrany. Jejich hlasité krákání mi není nepříjemné. Jsou zde i vrány, ale ty příliš slyšet není. Krásní černí práci s modrým nádechem na peří mě často provázejí při cestách po městě. Spíš tedy po cestách, které lemují vzrostlé stromy městské zeleně. A na nich je teď budu vidívat sedět.
Často je možné je vidět pást se na trávě, v zimě jsou jich kolem chodníků hejnka. Starají se nejen o vlastní obživu, ale dočista dočista udržují čistotu na chodnících a přilehlých trávnících.
Vrána černá
Aktuálně sleduji petici proti ohrožení shromaždiště havranů budováním lanovky. O tom ale napíšu jindy, až se situace vyjasní. Přeji co nejlepší začátek podzimu a zimu plnou zdravých černých havranů
Kitty
Havrani neměli. dobrou "pověst" pták zvěstující smrt, ale jsou to ptáci jako každý jiný a v přírodě mají smysl.
OdpovědětVymazatnar.soc.
VymazatMezi Židlochovicemi a Nosislaví v lužním lese, dříve nocovali havrani v celkovém počtu 750000. Jenže to je historie, dnes se zde vyskytne pár havranů. Odstěhovali se na vyvážky do zrušených pískoven v Žabčicích, Hrušovanech a Bratčicích. Tam prohledávají svahy dovezeného svinstva. Pamatuji si z doby, kdy jsem pásovým traktorem orával družstevní hony, jak havrani poskakovali v brázdě, vše co bylo k sezobnutí bylo jejich.
Zajímavé bylo když se v brázdě objevilo hnízdo hrabošů polních, snesené z obilného strniště.
Zkušení havrani v počtu 5-7 nad ním stáli, jako nějaká komise. Vždy to byl nějaký mlaďoch (podle ozobí) který nedočkavě začal zobákem rozhazovat hnízdo. V něm obvykle spala hraboší rodinka. Probrala se a snažila se útěkem spasit. Zkušení havrani jen poskočili a už se jim třepal hraboš v zobáku. Zmíněný mlaďoch měl plný zobák svinstva a nechytil nic. Ovšem ti co ulovili nebyli "za vodou", hned na ně útočili další, vzlétli a ve vzduch zápolili až hraboše pustili a některý další dobře létající padajícícho hraboše chytil (už omrářený se nehýbal) a měl gáblík na jedno spolknutí. Při dřívějším pěstění cukrovky, zůstávaly kořínky v půdě. Při přeorávce je havrani vytahovali a sobali jak na svatbě cukroví. To vše už dnes není, leda mělčeji a pozdě zasetá ozimá pšenice jim slouží předzámrzem k vytahování osení. Někdy jsou celé fleky v honu vyzobané a na jaře plné plevele.
Takové "lovy beze zbraní" v poslední době sleduji, když se dívám na hnízdění a obsah toho, co dospělí čápi donášejí mladým. Ti už to dostávají "povařené" ve voleti a potom i obrovská sousta dobře sezobnou. Nejlepší obrázky jsou pod názvy "traktorky" - to jich hodně chodí za čerstvě orajícím traktorem! Loví a zobají hlodavce jako o závod. Taky vidíme v hnízdech ro mladé hady, žáby, krtky, žížaly a kobylky. Ale někdy se tam objeví kusy masa, stejky a všechno, co se dospělým podaří ulovit. Hodně toho nashání na skládkách, protože obsádka hnízda pěti dorůstajícími čápaty už dá nějakého shánění. Odtud donášejí potkány :-))
VymazatNěkdy mě až zaráží jejich počet na trávníku kousek od centra.
OdpovědětVymazat