Stránky

28 října 2024

Jako pás cudnosti

 Hodně čtu a všímám si vtipných výrazů nebo přirovnání.  A jedno takové jsem přečetla dnes...

 

Jako???

Znám všelijaká přirovnání, vtipná nebo přiléhavá. Ale toto jsem v životě neslyšela. Pokochejte se se mnou. Nebo jste je v životě slyšeli?

Vlastní znění v knížce znělo:

... moderní jako pás cudnosti!


Pobavte se se mnou ve svátečním dni. A navíc - kdo znáte podobně vtipné přirovnání? Podělte se o ně zde v komentářích. Ať má víc z nás úsměv od  "ufa k ufu" 


Přeji všem hezký den!

Kitty



10 komentářů:

  1. Spíš jsem slyšela, že ke každému zámečku tedy i k tomu pasovemu se najde šikovný zámečník. ❤️😃

    OdpovědětVymazat
  2. Anonymní14:49

    nar.soc.

    Aby mělo význam něco komentovat, je potřeba přiblížit reálie.
    Pás cudnosti bylo více méně mučivé zařízení zajišťující mechanickým způsobem nemožnost sexuálního spojení "chráněné ženy" s náhradníkem. Šlechtici chtěli mít jistotu, že jejich manželka "nezakopne" při jejich dlouhodobé nepřítomnosti. Sami ovšem dobývali hrady nepřátel, ale i jejich ženy celkem bezohledně.
    Kdysi jsem byl na přednášce o středověku, kde se o pásu cudnosti obšírně mluvilo. V zazděné žumpě ve starém brněnském měšťansko šlechtickém domě byl objeven při průzkumu a v
    vytažen kus kovu. Jednalo se o cínový plech zvláštního provedení. Byl rohlíkovitě zahnutý, uprostřed v šíři asi 6cm zesílený a opatřený děrováním. Okraje plechu byly ohnuty směrem ven z obloukovitého tvaru a řádně do hladka obroušeny. Konce oblouku byly jaksi násilně zdeformovány. Nálezci se radili, až kdosi přišel s nápadem, že jde o podstatnou část "pásu cudnosti". Samozřejmě chyběla zamykací obroučka kolem ženského pasu. Hygiena v tom dostávala zabrat a žena musila trpět značně, zejména v zimě byl styk tělesných partií s kovem přímo mučivý.
    Byla to doba maskulinního násilí vůči ženám. Naopak kovový futrál na pinďoura si žádný muž nepořídil.

    OdpovědětVymazat
  3. Anonymní14:54

    nar.soc.

    Nevím jestli je to vtipné, ale tady se říká "vyjímá se, jako lidovec (= výkal) v kredenci".

    OdpovědětVymazat
  4. Uha, to jsem fakt ještě neslyšela ani nečetla. Dík, už vím... :-)))

    OdpovědětVymazat
  5. Pás cudnosti byl v dobách dávno minulých používán k tomu, aby ženy zachovávaly věrnost svému choti, když táhl do boje bojovat za svého krále. Co když muž ve válce zahynul, chudák žena, pokud se nenašel zámečník, který zhotovil náhradní klíček.
    Pás cudnosti se používá i v dnešní době v sado-maso praktikách na bázi dobrovolnosti. Pokud jedna strana se chce ze jha osvobodit, druhá strana jí musí podle pravidel komunity vyhovět.
    Vtip: Dva rytíři táhnou na křížovou výpravu a jeden z nich, který má hrozně ošklivou ženu, říká druhému:
    - Když jsem odcházel, dal jsem své staré pás cudnosti.
    - Ale vždyť to snad ani není třeba.
    - Nevadí, když se vrátím domů, řeknu jí, že jsem ztratil klíč.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Anonymní21:13

      nar.soc.

      To je maskulinní vtip, dnes není aktuálně vhodný.

      Vymazat
    2. Však dnes nejsou aktuální ani ty pásy cudnosti jako ve středověku. Spíš by pro některé lidi byly prospěšné a vhodné :-)

      Vymazat
    3. Anonymní09:13

      nar.soc.

      Pro 6:44
      Vy jste přísná, jako pravověrný katolický farář. Ti si osobovali práva nabytá odnikud, mistrovat lidi v udělené svátosti manželství. Ještě před udělením chodili snoubenci na katechizmus k faráři na faru. Tady se stal před 50 lety případ, že snoubence doprovázela také matka budoucí mladinké nevěsty.
      Tady byl už od I. republiky poháněný zvon elektricky. Na 7 ráno se vždy zvonilo = farář cvakl vypínačem. Nastal den po katechizmu zmíněných snoubenců a ráno ticho. Kostelník cválal na faru (300m) a tam dusno, 52letý farář byl fuč. Naopak mladinká nevěsta z přifařené vesnice přiběhla, zda není matka na faře. Dopoledne donesla pošta dopis (nevěsťě), "milá dcero, vše včetně peněz na svatbu máš nachystáno v kredenci. Jsem sice vdova, ale ve 44letech začnu život znova. Nehledej mne, ozvu se až se usadíme s bývalým panem farářem". Našla je později VB na st. statku v Jindřichově na severní Moravě. Farář tam vzal funkci zootechnika a vdova pokračovala jako dojička v kravíně. Jestli neumřeli, jsou tam dodnes.
      Podobně dopadl můj strýc. Jeho žena také byla pečená vařená v kostele, až jednou přišel z práce a žena ani tamní farář nikde. Asi se křížem požehnali a svátost manželství stvrdili v leže.

      Vymazat
  6. Takový zručný muž, by si se zámečkem poradil ☺

    OdpovědětVymazat
  7. Myslím, že není zámek, ke kterému by nepatřil nějaký klíč. Ale jiné rčení -naše babička mi obřčas říkala, že jsem bledá jako slípka pod ocasem. Jednou ohledávala slepici- doufám, že víte jak a já jsem chtěla vidět jak je ta slepice pod ocasem bledá. Jo, byla - zajímavé.☺

    OdpovědětVymazat